oldboysdzikowiec - strona nieoficjalna

  • Gramy w poniedziałki i piątki w godz.18:30 - 20:30
  •        
Strona klubowa

Logowanie

Losowa galeria

Mecz z Nową Dębą 30.06.2017r.
Ładowanie...

Sport.pl

Aktualności

Piłkarskie sztuczki

  • autor: mzieoldboys, 2012-01-03 20:28

Triki w piłce nożnej to jedna z najprzyjemniejszych części uprawiania tego sportu. Kibice na całym świecie uwielbiają techniczne popisy swoich ulubieńców, a i piłkarze w większości znakomicie bawią się przy ich wykonywaniu. Sztuczki takie to bowiem wyraz fantazji, ale również ogromna satysfakcja z udanego popisu.

Jest wielu graczy, którzy z piłką potrafią wyprawiać prawdziwe cuda: od łapania jej na kark, stopę lub kolano, poprzez trzymanie na głowie, aż po przeróżne formy podbijania futbolówki różnymi częściami ciała. Takie wyczyny tak naprawdę nadają się jedynie do zwykłych popisów lub spotów reklamowych. Najlepszymi trikami w sensie czysto piłkarskim są te, które można zastosować na boisku z korzyścią dla drużyny. Takie właśnie są przedmiotem poniższego opisu, choć nie należy zniechęcać do wykonywania trików podczas gry bezużytecznych. Kształcą one panowanie nad piłką i sprawiają dużo przyjemności. Poniżej znajduje się jedynie szkic podstawowych sztuczek i innych sprytnych zagrań, a ich nazwy są jak najbardziej niewiążące i stanowią przedmiot swobodnej odmiany w różnych środowiskach.

 

Ruletka

Jako pierwsza analizie zostaje poddana ruletka, czyli obrót na piłce, a dokładniej przyciągnięcie do siebie piłki za pomocą podeszwy jednej nogi i jednoczesne pociągnięcie jej za sobą podeszwą drugiej nogi z wykonaniem połowy obrotu przed tą drugą częścią i drugiej połowy po zabraniu się z piłką, a więc w sumie całego obrotu na piłce. Zwód ten jest bardzo popularny, zwłaszcza gdy trzeba ograć dwóch zawodników jednocześnie lub opanować piłkę zmierzającą do przeciwnika lub na aut. 

 

Flip flap

Jest to kolejny bardzo skuteczny zwód, którego wykonanie wymaga jednak sporych możliwości technicznych i równie dobrego balansu ciała. Dryblujący zawodnik podczas jednego kroku prowadzi piłkę na zewnątrz i niemalże nie odrywając od piłki stopy zmienia kierunek dryblingu. Za całym tym zagraniem podąża odpowiedni balans ciała. 

 

Zagranie z krzyżaka

Godna uwagi sztuczka, która potrafi wybawić z opresji zawodników w sytuacji, gdy teoretycznie powinni zagrać słabszą nogą. Zazwyczaj stosowana jest do dośrodkowań. W momencie, gdy gracz ma piłkę po zewnętrznej stronie swojej słabszej nogi, czyli nie uda mu się skutecznie zagrać nawet zewnętrzną częścią stopy nogi lepszej, wtedy słabszą nogę stawia jak najbliżej piłki (ale wciąż tak, żeby futbolówka była po zewnętrznej jej stronie) i lepszą nogą uderza piłkę zza nogi słabszej. 

 

No look pass

Jest to podanie, które częściej stosowane jest w koszykówce. Ponieważ przeciwnik starając się odgadnąć kierunek podania piłki przez zawodnika, najczęściej w swych przewidywaniach opiera się na ułożeniu ciała i przede wszystkim na tym, w którą stronę zawodnik patrzy. Dlatego też niesygnalizowane podanie w kierunku, w którym zawodnik nie patrzy, jest tak skuteczne. 

 

Podcięcie/podrzucenie piłki

Ten element jest równie skuteczny zarówno jako strzał, jak i podanie piłki. Podcięcie futbolówki jest sposobem na zagranie jej tuż za plecy obrońców, zawieszenie jej w powietrzu tak, aby napastnik miał czas do niej dobiec. Zagrywka ta może też przerodzić się w efektownego loba, gdy tylko bramkarz wyjdzie za daleko przed linię bramkową lub za szybko się rzuci na ziemię. O tym, jak skuteczny może być to strzał przekonał nas Jakub Błaszczykowski w pamiętnym meczu z Czechami na Stadionie Śląskim w Chorzowie w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata 2010. Trik ten może przyjąć równie dobrze formę podrzucenia piłki stopą, lecz jego precyzyjne wykonanie jest niemal niemożliwe w pełnym biegu.

 

Przepuszczenie piłki

Ważny element gry kombinacyjnej, wymagający odpowiedniego balansu ciała, zrozumienia się z partnerami z drużyny oraz przeglądu pola. Trik ten polega na tym, iż zawodnik biegnie zdecydowanie w kierunku piłki i w momencie, gdy wydaje się, że ją zagra, pozwala jej minąć go. Zazwyczaj przepuszcza wtedy futbolówkę między nogami. Piłka zaś trafia do kolegi z drużyny, a sztuczka myli obrońców nastawionych na powstrzymanie zawodnika przepuszczającego ją.

 

Piłkarska siatka

Czyli tak naprawdę najkrótsza i najprostsza droga do ogrania obrońcy. Wielu piłkarzy się lubuje w takim zagraniu, lecz należy uważać, gdyż jest ono uznawane za wyjątkowo ośmieszające, z tego też względu obrońcy mogą się próbować mścić.

 

Przerzucenie piłki nad głową

Trik ten będący elementem dryblingu potrafi zdezorientować niejednego obrońcę. Zawodnik prowadząc piłkę stawia jedną nogę tuż przed nią, następnie podbiciem drugiej zagarnia ją na piętę pierwszej, którą to piętą podbija do góry ponad swoją głowę. Zakładając, że robi to w pełnym biegu, stojący obrońca jest niemal bez szans. Sztuczka o tyle skuteczna, o ile bardzo trudna.

 

Zagrania piętą

Prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane zagranie spośród tu opisanych. Być może najprostsze. Pod tym pojęciem można też rozumieć wszelkiego rodzaju turlanie piłki za siebie podeszwą. Zagrania piętą stosowane mogą być niemal w każdej sytuacji zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Piętą zdobywane są bardzo efektowne bramki. Skuteczność tego zagrania polega na elemencie zaskoczenia i łatwości zmiany kierunku akcji.

 

Przewrotki/nożyce/szczupaki

Ten podtytuł obejmuje wszelkie zagrania piłki w pełnym wyskoku. Przewrotka to jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych zagrań. Jest to uderzenie piłki lecącej na znacznej wysokości, gdy gracz kładzie się w powietrzu na plecach. Nożyce są natomiast często stosowaną nazwą wszelkich innych form uderzeń piłki nogami w wyskoku. Szczupak to natomiast uderzenie piłki głową, gdy gracz rzuca się na nią przed siebie.


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [856]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 4 gości

dzisiaj: 149, wczoraj: 69
ogółem: 552 833

statystyki szczegółowe

Reklama

Wyszukiwarka

Zegar

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Buttony